Nejstarší doba

Jan Kubera z čp.18 do r.1931 velitel hasičů, vypravoval jak r.1867 15.září vypukl oheň v čp.18 a vyhořeli:

Vybralovi čp.16

Čosovi čp.18

Hanykovi čp.19

Ženíškovi čp.20

Šlapákovi čp.21

Pojištění nebyli, veškerá úroda jim shořela. Stavbou se všichni tak zadlužili, že někteří nesplatili dluh, až v druhé generaci. Vypůjčili si tzv. „pražské peníze“(na hypotéku). Pod rukou (od židů) se půjčovalo na 10% předem splacených tak, že kdo si vypůjčil 100zl. Dostal jen 90. Čosovi museli prodat v Mladé Vožici pár volů za 100 zlatých (200K.)

O vzniku požáru je dvojí mínění.

U Hanyků býval přístřešek u Čosovy zdi a tam si kluci udělali ohýnek.

Jiná verse.

U Čosů převářela hospodyně máslo na ohništi a z toho vznikl požár.

Další požáry

Význačnější ve farní knize zapsané byly:

r. 1775 dne 9.prosince vypukl oheň na faře-shořela stodola a hospodářské stavení a snad při tom i stará škola, protože se vyučovalo zase po sedlácích. (Dříve než byla postavena první dřevěná škola v Cetorazi, r. 1758, vyučovalo se u jednotlivých sedláků.)

r. 1811 23.ledna docela vyhořeli:

Fr. Kubera - sedlák

Jos. Berka - sedlák

M. Chramosta - sedlák

M.Vlk - chalupník

J. Dvořák - sedlák

A při tom uhořel i 7letý hoch.

r. 1846 vypukl oheň „u Zadražilů“ čp.48 a s nimi vyhořeli:

Kubera - sedlák

Tichý - sedlák

Musíl - sedlák

Ptáček - sedlák

Vobořill - sedlák

Příčinou byl prudký jižní vítr.

Další požáry

Poslední dobou značně ubývá požárů, které dříve byly takřka na denním pořádku. 4.července r.1904 při malé večerní bouřce uhodil blesk (jediný-hned zase bylo jasno) do stáje ve dvoře čp. 11 a zapálil při čemž zároveň zabil vola. Stáj shořela a ostatní stodoly a byty byly uchráněny. Že bylo na půdě nad stájemi uloženo hodně suchého jetele (prý asi 50for) ohrožoval oheň ještě v následujících dnech sousední budovy a musela být na místě stálá hasičská pohotovost.

Od té doby celých třicet let nebyl v Cetorazi požár ač v některých sousedních obcích hořelo.

Roku 1934 z 1.na2.února v noci vypukl oheň ve mlýně p. Karla Koubíka čp. 37 - 38. vyhořel tzv. „Nový dvůr“. Mlýn a dolejší stodoly byly uchráněny. Hašení stěžoval silný mráz, tak že stříkačka - tehdy ještě ruční zamrzala.

Roku 1936 byly v obci 2 požáry. 30. dubna ráno vyhořelo obytné stavení Josefa Hájka čp. 8. Stáj a stodola zůstaly nepoškozeny. 17.listopadu téhož roku vyhořel domek čp. 51 Václava Berky. V obou případech již zasáhl sbor s novou motorovou stříkačkou.

kvalitní serverhosting TELE3 s.r.o.